Fler filmskapare besöker festivalen |  14 11

Årets festival drar allt fler filmskapare till sig och vi har nu glädjen att presentera en utökad lista över besökande regissörer, skådespelare och producenter. Ett av de starkaste och mest mångsidiga intervjuutbuden någonsin stoltserar med nytillkomna namn som Francois Ozon, Paprika Steen, Veiko Ounpuu, David MacKenzie och Carlos Reygadas.

Den legendariske franske regissören Francois Ozon återvänder till Stockholms filmfestival med sin senaste film Angel. Bland nytillskotten i listan märks också Olga Konskaya och Andrei Nekrasov som presenterar sin dokumentär Rebellion: the Litvinenko Case, iranske regissören Naghi Nemati (Those Three), mexikanske stjärnskottet Jonás Cuarón (Year of the Nail), franske skådespelaren Bérangère Allaux (24 Measures) och långväga kinesiske regissören Zhuang Yuxin (Teeth of Love).

Festivalen bjuder som alltid på en blandning av regissörer, skådespelare och filmaktuella personligheter, med tonvikt på debutanter och visionärer. Wes Anderson mottar årets Stockholm Visionary Award och Paul Schrader får årets Lifetime Achievement Award, och fotograten Anton Corbijn möter publiken och visar sin långfilmsdebut Control. Ökände advokaten Jacques Vergès möter Leif Silbersky i en diskussion kring dokumentären Djävulens Advokat, och Oscarsbelönade kompositören Howard Shore leder ett live-framförande av sin musik till filmen Eastern Promises.

Anmäl intresse för intervjuer snarast.

Nedan följer en lista över besökande filmskapare, ordnad efter planerad pressdag.

15/11 Wes Anderson (reg) – The Darjeeling Limited, Stockholm Visionary Award
Jason Schwartzman (skåd) – The Darjeeling Limited, Stockholm Visionary Award
Christian Mungiu (reg) – 4 månader, 3 veckor och 2 dagar, Stockholm XVIII Comp

16/11 Joe Swanberg (reg) – Hannah Takes the Stairs, Spotlight
Kent Osborne (skåd/manus) – Hannah Takes the Stairs, Spotlight
NY Francois Ozon (reg) – Angel, Open Zone
Kadri Kousaar (reg) – Magnus, Spotlight
Tom Kalin (reg) – Savage Grace, Open Zone

17/11 NY Yossi Uzrad (prod) – The Band´s Visit, Open Zone
Damien Odul (reg) – The Story of Richard O, Open Zone
Martin Hynes (reg) – The Go Getter, American Independents
NY Daniel Espinosa (reg) – Outside Love, Open Zone
David Dencik (skåd) – Outside Love, Open Zone
Daniel Dencik (manus) – Outside Love, Open Zone

18/11 Cecilia Miniucchi (reg) – Expired, Stockholm XVIII Comp
NY Jeffrey Coulter (prod) – Expired, Stockholm XVIII Comp
NY Terje Carlsson (reg) – Välkommen till Hebron, Collage
NY Patrick White (manus/prod) Jack Brooks: Monster Slayer, Twilight Zone

19/11 Paul Schrader (reg/manus) – The Walker (Stockholm Lifetime Achievement Award)
Jason Kohn (reg) – Send a Bullet, Collage
Fen-Fen Cheng (reg) – Keeping Watch, Asian Images
Nikolina Gillgren (reg) – Ritalin, Short Film Comp.

20/11 Christian Petzold (reg) – Yella, Open Zone
Anna Biller (reg) – Viva, Twlight Zone
NY David Mackenzie (reg) – Hallam Foe, Open Zone
NY Gillian Berrie (prod) – Hallam Foe, Open Zone
NY Jon Nguyen (reg) – Lynch, Collage

21/11 NY Carlos Reygadas (reg) – Silent Light, Stockholm XVIII Comp
Rodrigo Plá (reg) – La Zona, Stockholm XVIII Comp
Howard Shore (kompositör) – Eastern Promises, Open Zone
NY Andrei Nekrasov (reg) – Rebellion: The Litvinenko Case, Collage
NY Olga Konskaya (reg) – Rebellion: The Litvinenko Case, Collage

22/11 Kim Tai-sik (reg) – Driving With My Wive´s Lover, Stockholm XVIII Comp
NY Kim Hyo-jeong (prod) – Driving With My Wife´s Lover, Stockholm XVIII Comp
NY Zhuang Yuxin (reg) – Teeth of Love, Asian Images
NY Jonás Cuarón (reg) – Year of the Nail, American Independents
NY Naghi Nemati – Those Three, Asian Images

23/11 Anton Corbijn (reg) – Control, Stockholm XVIII Comp
Jacques Vergés (advokat) – Djävulens Advokat, Collage
NY Veiko Ounpuu (reg/manus) – Autumn Ball, Stockholm XVIII Comp
NY Alexandra Dahlström (reg) – Lacrimosa, 1km film

24/11 NY Paprika Steen (reg) – Till döden skiljer oss åt, Open Zone
NY Martin Barnewitz (skåd) – Room 205, Twilight Zone
NY Bérangère Allaux (skåd) – 24 Mesures, Stockholm XVIII Comp

25/11 Morten Hartz Kaplers (reg) – AFR, Collage
Olivier Assayas (reg) – Boarding Gate, Open Zone
Baltasar Kormákur (reg) – Jar City, Open Zone

Ackreditera dig på plats i presscentret på Nordic Light Hotel (vån 10) från och med festivalens början. Presscentret är öppet 09.00-18.00 varje dag från och med 15 november.

Pressbilder
www.stockholmfilmfestival.se, klicka på ”press” (användarnamn: press2007, lösenord: stockholm

För intervjuförfrågningar kontakta

Josefine Hådell, presschef
08-677 50 54
0708-356 992
presschef@stockholmfilmfestival.se

Niklas Henrikson, pressekreterare
08-677 50 77
0736- 59 60 43
press@stockholmfilmfestival.se

Svenska distributörer

Atlantic Film (Control): Candace Droguett, candace.droguett@atlanticfilm.se, 08-410 318 23

20th Century Fox (The Darjeeling Limited): Linnea Wiklund, linnea.wiklund@fox.com, 08-566 261 22

Nonstop Entertainment (4 månader, 3 veckor och 2 dagar, Expired, La Zona, Djävulens Advokat, The Walker): Ebba Bjelkholm, ebba.bjelkholm@millenniumgroup.se, 08-673 99 85, 070-754 99 43

Scanbox (Jar City, Savage Grace): Kristina Pesznecker kristinap@scanbox.com, 08-545 787 82, Karin Lundgren karinl@scanbox.com, 031-704 77 82

SF Film (Eastern Promises): Helena Stenberg, helena.stenberg@sf.se, 08-680 35 32

Nordisk Film (Hallam Foe, Till döden skiljer oss åt): Annmari Bergmark, annmari.bergmark@nordiskfilm.com, 08-587 822 85

Sonet (Leo): Martin Strömberg, martin@strombergpr.se, 08-545 134 41