Tävlingsfilmerna till Nordisk Panorama 5 Cities Film Festival 2008 är klara! |  24 07

Av de 460 filmer som anmälts till tävlan i årets Nordisk
Panorama har sammanlagt arton svenska filmer valts ut i
tävlan om de prestigefyllda priserna bästa nordiska
dokumentärfilm, bästa nordiska kortfilm och New Nordic
Voices, m fl.

Att de nordiska länderna ligger i framkant inom kort- och
dokumentärfilm brukar visa sig i filmurvalet till flera
av de prestigefyllda internationella filmfestivalerna.
Bland filmerna till tävlan i årets Nordisk Panorama
återfinns titlar som redan hunnit presenteras i Cannes,
men även ett antal helt nya produktioner.

Filmerna kommer att visas och dess regissörer bjuds in
till årets Nordisk Panorama 5 Cities Film Festival som i
år arrangeras i Sverige med värdstaden Malmö 26.9-1.10
av Malmö Stad, Film i Skåne och Filmkontakt Nord.

Programmet i sin helhet med samtliga seminarium, specialvisningar
och internationella gäster och filmprogram presenteras under
Malmö Filmdagar 27.8.

Nordisk Panorama 5 Cities Film Festival är den största
kort- och dokumentärfilmfestivalen i norden. Festivalen
samlar den professionella branschen i för seminarium,
finansieringsforum, filmmarknad, regissörsamtal m.m.
utöver mötet med den filmälskande publiken. Flera av det
kommande filmårets produktioner får sin start under
Nordisk Panorama.

För mer info, kontakta festivaldirektör Lisa Nyed på
0708-144181.
Pressbilder från filmerna kan beställas på
info@nordiskpanorama.com

Priserna som de nordiska filmerna tävlar om är:
The Nordic Documentary Award, 65.000 SEK av svt (Sveriges
Television)
The Nordic Short Film Award, 65.000 SEK av svt (Sveriges
Television)
New Nordic Voices Award, 40.000 SEK av regionala
filmfonder i Norden.
SF Nordic Talent Pitch Award, som har ett nytt format för
i år. Priset baseras på en presentation för SF (Svensk
Filmindustri) från de nordiska länderna. Prissumman
95.000 SEK riktas mot utveckling av en ny film.
Sparbanksstiftelsen Skåne Award for Short Documentary,
30.000 SEK av Sparbanksstiftelsen Skåne.
The Canal+ Prize, väljs av representant för Canal+ och
består av inköp av filmen för visning i Frankrike och
Afrika.

Nordic Documentary Films
Följande filmer har valts ut till Nordic Documentary Film
Competition under Nordisk Panorama - 5 Cities Film
Festival.

DANMARK
Everything is Relative (Alt er relativt) av Mikala Krogh
Ground Floor Right av Marlene Schiött Rasmussen
Lakshmi and Me av Nishta Jain
Mechanical Love av Phie Ambo-Nielsen
Vesterbro av Michael Noer

FINLAND
Always Decent (Aina kunnollinen) av Katja Pällijeff
Recipes for Disaster av John Webster
Shadow of the Holy Book (Pyhän kirjan varjo) av Arto
Halonen
The Penalty Box - Senior Hockey Players Talk About Women
& Love (Kiinnipitäminen - ikämieskiekkoilijat puhuvat
rakkaudesta) av Oskar Forstén och Arthur Franck

ISLAND
At the Edge of the World (Syndir fedranna) av Bergsteinn
Björgúlfsson och Ari Alexander Ergis Magnússon
Cornershop (Kjötborg) av Hulda Rós Gudnasdóttir och Helga
Rakel Rafnsdóttir
Rumenatomija - The Story of Brandas Addiction (Magapína)
av Kári G. Schram

NORGE
Blood & Honour (Blod & Ære) av Håvard Bustnes
Harvesting the Wasteland (Lykkens grøde) av Hilde Kjøs
och Karoline Grindaker
Statistics (Statistikk) av Solveig Melkeraaen
Sound-Shadows (Lydskygger) av Julie Engaas
Welcome to Norway (Velkommen til Norge) av Mona Friis Bertheussen

SVERIGE
An Extraordinary Study in Human Degradation (En enastående studie i mänsklig förnedring) av Patrik Eriksson
Lies (Lögner) av Jonas Odell
Long Distance Love av Magnus Gertten och Elin Jönsson
Maggie in Wonderland (Maggie vaknar på balkongen) av
Ester Martin Bergsmark, Mark Hammarberg och Beatrice Maggie Andersson
Slaves (Slavar) av Hanna Heilborn och David Aronowitsch

Nordic Short Film
Följande filmer har valts ut till Nordic Documentary Film
Competition under Nordisk Panorama - 5 Cities Film Festival.

DANMARK
13:03 Frank Boysen ( KL13:03 - Frank Boysen) av Søren Grinderslev Hansen
Awakening (En Forelskelse) av Christian Tafdrup
Eat Shit and Die av Anders Morgenthaler
Getting Out (Væk fra Spjald) av Lars Wass och Thomas Glud
Otto & Stella av Jeppe Sandholt, Bjarne Svoldgaard
Nielsen, Jannick Aarup Grool, Slaven Reese, Benjamin
Brokop och Susanne Bækby Olesen
Shoe av Qian Shi
We Who Stayed Behind (Vi der blev tilbage) av Martin de Thurah
Young Man Falling (Ung mand falder) av Martin de Thurah

FINLAND
Citizens (Kaupunkilaisia) av Juho Kuosmanen
Deep Six av Sami van Ingen
Far Away From Ural (Uralin perhonen) av Katariina Lillqvist
Girls' Night (Tyttöjen ilta) av Reetta Aalto
High Hopes av Mazdak Nassir
PrePost av Milla Moilanen
Shadow Play (Varjoleikki) av Sanna Vilmusenaho

ISLAND
2 Birds (Smáfuglar) av Rúnar Rúnarsson
The Nail (Naglinn) av Benedikt Erlingsson

NORGE
Adherent av Julian Nazario Vargas
Brakkvann av David Reiss-Andersen
Cairn (Varde) av Hanne Larsen
Danny's Magical Potion av Gaute Hesthagen
Deconstruction Workers (Bygningsarbeidere) av Kajsa Næss
False Start (Falstart) av Leiv Igor Devold
Father Christmas (Glade jul) av Tomas Kværner
Hello World II av Trista Namo och Fel Roch
Interlude av Katja Eyde Jacobsen
Janus av Linda Fagerli Sæthren
My Grandmother Beijing (Min Bestemor Beijing) av Mats Grorud
Peace in Our Time av Rich Devaney

SVERIGE
900 Metres Below (900 meter under jord) av Emelie Carlsson Gras
Four Days Overdue (Fjärde dagen över tiden) av Linda Västrik
Majken av Andrea Östund
Panic Painter (Panikkonstnären) av Johan Hagelbäck
Puppetboy (Dockpojken) av Johannes Nyholm
Spending the Night (Myskväll) av Amanda Adolfsson
The Last Things (De Sista Sakerna) av Levan Akin
The Tale of Little Puppetboy (Sagen om den lille Dockpojken) av Johannes Nyholm
Unexpected Company? (Oväntat besök?) av Per Carlesson

New Nordic Voices
Följande filmer har valts ut till New Nordic Voices
Competition,ett tävlingsprogram som efter första årets
succé nu löper på sitt andra år. Här introduceras ny
talang med eget uttryck från de nordiska länderna.

DANMARK
69 av Nikolaj Viborg
Attention Kasimir av David Metz
Manar and the Children in the House with a Hole in the
Roof av Malina Terkelsen

FINLAND
Alone, Together (Yksin, yhdessä) av Annika Grof
Beatbox, Alternate Take av Jani Ruscica
The Last Elephant (Viimeinen elefantti) av Antti Laakso

ISLAND
Monsieur Hyde av Vera Sölvadóttir

NORGE
A Tooth for an Eye (Diente por ojo) av Eivind Holmboe
Goyo av Lindsay Sanner
Live Photo II av Crispin Gurholt

SVERIGE
At the End of the Street (Na Koncu Ulicy) av Jenifer Malmqvist
Between You and Me (Mellan oss) av Per Hanefjord
Grandma's Secret (Farmors hemlighet) av Lisa Bergström
The Leftovers av Kerstin Übelacker och Michael Cavanagh

Lisa Nyed
Festival Director
Nordisk Panorama
19th Nordic Short & Documentary Film Festival
26.9-1.10.2008
Malmö, Sweden

Tel: + 46 40 78176
Mob: +46 708144181
Fax: + 46 40 344507

Address:
Nordisk Panorama
Skomakargatan 1
SE-211 34 Malmö
SWEDEN

www.nordiskpanorama.com